Gå til hovedindhold

Emmas vilde år

Emma Lihle Thomsen

Lørdag d. 26. februar 2022 bliver næppe en dato, Emma Thomsen fra Brande nogensinde glemmer. For øjnene af 10.000 ellevilde tilskuere i Boxen i Herning og med over en halv mio. tv-seere som vidner vandt hun MGP med sangen ”Hater”, som hun selv havde skrevet både tekst og musik til, og siden har hun haft travlt – rigtig travlt!

Da hun vandt MGP, gik hun i 8. klasse på Artium – nu går hun i 9. klasse på Vesterlund Efterskole, og det er her, vi mødes en ganske almindelig, grå januar-formiddag til en snak om, hvad 2022 blev for en størrelse, og hvordan årets begivenheder har påvirket hende.

- Der er sket mange ting – jeg har fået en masse oplevelser, opsummerer Emma indledningsvis sit vilde år. Hun har bl.a. sunget på den største børnefestival i Danmark, ”Vilde vulkaner” i Vordingborg foran 11.000 mennesker, og i årets løb er det blevet til 50 jobs over det meste af Danmark. 

Før jul takkede hele MGP 2022-holdet egentlig af med en gallakoncert på Sjælland, men som vinder bliver der nok stadig bud efter hende som en slags superreserve, når det nye kuld skal på turné efter 2023-udgaven af MGP, som i år skal afholdes i Næstved – og her skal Emma som sidste års vinder også en tur på scenen.

Inden da har hun en optræden i Remisen d. 3. februar, og det er faktisk første gang, hun skal synge i sin hjemby. 

Læs hele interviewet med Brandes MGP-vinder i Brande Bladet tirsdag.

 

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • AFTRYK
    AFTRYK
  • camp43
    camp43
  • De Lokale i Uhre
    De Lokale i Uhre
  • Brande Billard
    Brande Billard
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • De Lokale i Uhre
    De Lokale i Uhre
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Give Møbler
    Give Møbler

    Kalender

    23 okt.

    Fredagscafe i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    23 okt.

    AFTRYK - en fejring af fællesskabet

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brandes kommende Kulturhus, Storegade 30, Brande
    25 okt.

    Koncert med SAXOPATHS

    Arrangør: Eunjiin Dey
    Sted: Brande Kirke
    30 okt.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anders Kjærgaard
    Sted: Sognegården i Brande
    31 okt.

    De Lokale i Uhre holder åbent hus

    Arrangør: De Lokale i Uhre
    Sted: 15 forskellige steder i Uhre. Se annonce i uge 44

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.