Gå til hovedindhold

Drama til slut

Trods en drømmestart lykkedes det ikke Brande IF’s nyoprykkede serie 1-mandskab at få point i torsdagens lokalopgør mod Give.

Det var i den grad Brande, der havde revanche til gode, da de to mandskaber tørnede sammen til årets første lokalopgør på kunstgræsset på Brande Stadion. Sidst de to hold spillede i samme række i efteråret 2020, vandt Give begge indbyrdes opgør og endte med at rykke op i jyllandsserien, og det seneste møde mellem de to hold i pokalturneringen sidste sommer endte også med Give-sejr.

Det var der ikke udsigt til, da Brandes Nikolaj Jakobsen efter blot 3 minutters spil nærmest befandt sig mutters alene på Gives banehalvdel, og alene med Give-keeper Jan Rasmussen svigtede sidste sæsons topscorer ikke.

Glæde varede i præcis 9 minutter; Carsten Nielsen fik ikke fart nok i sit hovedstød, da han forsøgte at heade bolden tilbage til målmand Daniel Søgård, og så kunne Jakob Kristensen smutte imellem og i to forsøg sørge for balance i regnskabet.

Inden pausen bragte gæsterne sig foran med 2-1, og 10 minutter efter pausen gjorde de det også til 3-1, inden Nikolaj Jakobsen fik reduceret på straffespark fem minutter før tid, iøvrigt Brandes andet straffespark i kampen.

Mere blev det imidlertid ikke til, og så kunne Give endnu engang indkassere alle tre point efter en dramatisk kamp mod Brande, denne gang med cifrene 3-2.

Læs mere om lokalopgøret i Brande Bladet tirsdag.

 

Sport

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • MES
    MES
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • camp 20
    camp 20
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.