Gå til hovedindhold

DK Company rykker ind

De lagerlokaler på Nordlundvej, som transport- og logistikfunktionen DSV Panalpina netop har forladt, er blevet overtaget af DK Company.

Det bekræfter Kasper Philipsen, der er CEO (adm. direktør) for DK Company i Vejle.

DK Company har i flere år haft lager på Hyvildvej i en del af den tidligere Martensens Fabrik, men modekoncernen, der efterhånden er blevet Danmarks næststørste, har i et stykke tid været på udkik efter et alternativ, da lejemålet her er blevet overtaget af KMC.

– Vi har rigtig mange gode medarbejdere fra lokalområdet, forklarer Kasper Philipsen om den primære årsag til, at man ikke bare har flyttet lageret til Vejle og samlet det med firmaets øvrige funktioner her.

I grundareal svarer de 8.000 kvadratmeter, DK Company har lejet på Nordlundvej, omtrent til de lokaler, firmaet forlader på Hyvildvej, men de er noget bedre egnet til formålet, oplyser Kasper Philipsen.

Opgaverne for de 28 ansatte kommer dels til at bestå i at modtage containere med indgående varer, dels skal lageret fungere som pluklager for damtøjsmærkerne b.young, Ichi og Fransa.

Tidligere blev containerne leveret og losset i Vejle, hvorefter tøjet blev kørt til Brande på lastbil til videre ekspedition, så de nye, forbedrede faciliteter kommer til at betyde væsentligt mindre intern transport, forklarer Kasper Philipsen, der ikke forventer, at antallet af ansatte vil blive påvirket af flytningen fra den ene ende af Brande til den anden.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • camp 20
    camp 20
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.