Gå til hovedindhold

De mødte hinanden på datidens chatforum

Onsdag den 10. april 2024 fylder Karl Børge Stegmann Hansen 90 år.

Fornavnet Karl har han smidt væk. De fleste kender ham som Børge, sjællænderen, der som soldat endte i Oksbøl og via kontaktannonce mødte sin hustru Emma

Af Villy Guldbrand Jensen

Det er nu 47 år siden de blev gift, men Emma er blevet ramt af demens og har siden januar boet på Engparken i Brande.

Da vi mødes for at tale om Børges snarlige 90 års dag, er han lige vendt tilbage fra Engparken, hvor Emma er lagt i seng for at få sin middagslur.

Børge Stegmann Hansen er født i den lille vestsjællandske by Lidemark 10 km. vest for Køge. Her voksede han op med sin mor og en far der var savskærearbejder og da han havde gået 6 år i skole, flyttede familien til Tersløv – også på Sjælland, hvor 7. klasse blev klaret.

Som voksen kom han til Oksbøl kasserne.

Kontaktannonce

Inde i Brande i Sandfeld voksede hans kommende livsledsager Emma op, og da Børge tog til Oksbøl, var hun rejst til det store gods Lauenbjerg ved Randers.

Da hun arbejdede på Lauenbjerg var der en af de andre unge mennesker der havde fået fat i et eksemplar af Jyllands Posten, hvor man dengang bragte kontaktannoncer.

Det var datidens svar på chatforum på nettet, hvor man søgte bekendtskaber – gerne med giftemål som følge.

De andre unge havde spøgt med om Emma turde indlevere en kontaktannonce.

Det ville hun vise at hun ikke var bange for, og kort tid efter var Emmas kontaktannonce i avisen.

Samme avis sad Børge og læste i Oksbøl og han faldt over Emmas annonce, og sendte et brev ind til avisen – som så sendte den videre til Emma.

Og det samme gjorde min kammerat, griner Børge, men det var mig hun skrev retur til og så sendte vi ellers breve frem og tilbage indtil vi aftalte at vi skulle mødes på Brande Station, husker Børge Stegmann Hansen, der tog med bussen til Brande, ført af Brandes på det tidspunkt store vognmand Arne Bisgaard.

Og her stod Emma og tog imod.

Læs hele artiklen i Brande Bladet på tirsdag.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • SIM Brande
    SIM Brande
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Affaldsindsamling
    Affaldsindsamling
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • uge 15
    uge 15
  • Muren
    Muren
  • Brande Højskole
    Brande Højskole
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    14 apr.

    Familie & Samfund holder modeshow med Chic på Danhostel i Brande

    Arrangør: Familie & Samfund
    Sted: Danhostel i Brande
    16 apr.

    Generalforsamling Brande Højskole

    Arrangør: Brande Højskole
    Sted: Foredragssalen Brande Højskole
    18 apr.

    Affaldsindsamling i Brande

    Arrangør: Brande City i samarbejde med DN og Ikast-Brande kommune
    Sted: Mødested er pakhuset, Stationsvej i Brande.
    21 apr.

    Generalforsamling i Gavlforeningen Muren

    Arrangør: Gavlforeningen MUREN
    Sted: Smagshuset, Ågade, Brande
    22 apr.

    Sogneaften med Daniel Rye i Filskov Kirke

    Arrangør: Blåhøj og Filskov kirker
    Sted: Filskov Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.