Gå til hovedindhold

Dansk Folkeparti stod alene

Tina Ostersen

Tina Ostersen fremlagde Dansk Folkepartis forslag til borgerforslag.

Af Villy Guldbrand Jensen

Dansk Folkeparti havde på mandagens byrådsmøde fremsendt et initiativretsforslag om at undersøge mulighederne for en ordning med borgerforslag i Ikast-Brande Kommune.

Baggrunden var et ønske om at styrke borgernes mulighed for at blive hørt mellem valgene. Under valgkampen var borgerinddragelse og gennemsigtighed noget mange talte om, og det ville Dansk Folkeparti gerne følge op på politisk.

Forslaget handler ikke om at indføre en færdig ordning nu, men om at få undersøgt rammerne, så byrådet senere kan tage stilling på et oplyst grundlag, lød det fra gruppen.

Borgmester Ib Lauritsen fortalte at man fra Venstre side ville stille et ændringsforslag som ville blive fremlagt hvis forslaget fra Dansk Folkeparti blev nedstemt.

Og det viste sig at Dansk Folkeparti stod alene med deres forslag.

Mange gav udtryk for at de godt kunne se det positive i forslaget, men at afstanden mellem borger og politiker var så kort at man altid kunne få fat i en politiker og fremsætte sine synspunkter.

Da første afstemning viste at kun Dansk Folkepartis tre mandater stemte for fremlagde Thomas Østergaard Venstre ændringsforslag der lød:

Byrådet anmoder Økonomi- og Planudvalget om at udarbejde et kommissorium for et § 17, stk. 4-udvalg om styrket borgerinddragelse på tværs af kommunen.

Som led heri anmodes alle fagudvalg om at kortlægge de eksisterende former for borgerinddragelse på deres områder, herunder råd, bestyrelser og andre dialogfora med borgere, foreninger og organisationer. 

§ 17, stk. 4-udvalget skal tage udgangspunkt i kortlægningen fra fagudvalgene, hvorefter anbefalinger skal udarbejdes af udvalget for at styrke borgerinddragelsen i Ikast-Brande Kommune, så den opleves meningsfuld og bidrager konstruktivt til kommunens beslutningsprocesser.

Venstres forslag blev stemt igennem med 22 stemmer.

Lotte Stoltenborg havde forfald på grund af sygdom.

 

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce Brian Nielsen
    Takkeannonce Brian Nielsen
  • camp26
    camp26
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • BGU
    BGU
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Å-ræs
    Å-ræs
  • Cut 31
    Cut 31
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Din Hørespecialist
    Din Hørespecialist
  • Sten Jensen
    Sten Jensen

    Kalender

    01 jul.

    Gratis høreprøve på Brande Apotek

    Arrangør: Brande Apotek og Din Hørespecialist
    Sted: Brande Apotek
    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.