Gå til hovedindhold

Corona bremser ikke BioMar

End ikke covid-19 har kunnet sætte en stopper for væksten hos fiskefoderproducenten, der har præsteret det hidtil stærkeste 2. kvartal i virksomhedens historie.

Omsætningen i kvartalet er på trods af flere midlertidige nedlukninger vokset med 7,2 procent til knap 2,7 mia. kroner, de afsatte mængder med næsten 9 procent til 310.000 tons, og resultatet af den primære drift (EBIT) er gået fra 116 mio. kroner i 2. kvartal sidste år til 137 mio. kroner i år.

Resultatet før skat er ganske vist faldet fra 131 mio. kroner sidste år til 113 mio. kroner i år, men det skyldes først og fremmest, at BioMar i 2. kvartal sidste år realiserede en gevinst på 29 mio. kroner i forbindelse med frasalg af virksomhedsandele.

Fremgangen i omsætningen er først og fremmest baseret på en øget afsætning i laksedivisionen understøttet af et stærkt produktmiks og supplerende serviceydelser. Til gengæld har BioMar måttet notere en mindre tilbagegang i Latinamerika og en lidt større omsætningsfald i EMEA-divisionen, som omfatter de europæiske aktiviteter, der ikke vedrører laks.

Uagtet de usædvanlige forhold, der har tvunget BioMar til en række foranstaltninger for at opretholde produktionen, er det lykkedes at få sat gang i produktionen på de to nye fabrikker i henholdsvis Wuxi i Kina og på Tasmanien.

Afregningspriserne på fisk og rejer har været under pres på grund af manglende efterspørgsel fra restauranter og catering-firmaer, hvilket har gjort forholdene vanskelige for mange af BioMars kunder. Blandt andet derfor har virksomheden sænket forventningerne til årets samlede omsætning fra de tidligere udmeldte 12 mia. kroner til 11,5 mia. kroner og et EBITDA (resultat før skat, finansielle udgifter, af- og nedskrivninger) i intervallet 940 – 1000 mio. kroner. Det er 60 mio. kroner lavere end oprindeligt forventet, men i tråd med de indikationer, der blev givet efter 1. kvartal.

Forudsætningen for, at dette kan nås, er dels, at markederne i Europa og Kina fortsætter normaliseringen, samt at USA i løbet af indeværende kvartal får vendt den negative tendens.

Samlet set har BioMar i løbet af 1. halvår 2020 omsat for godt 5 mia. kroner med et EBITDA på 380 mio. kroner og et nettooverskud før skat på 194 mio. kroner som resultat.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • Agroland
    Agroland
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Camp 37
    Camp 37
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Kalender

    14 sep.

    Forum Brande offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Auditorium Artium Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.