Gå til hovedindhold

Informationsmøde om ny motorvej mellem Billund og Give

Vejdirektoratet

Efter Folketingets vedtagelse af Midtjyske Motorvej inviterer Vejdirektoratet til informationsmøde om den kommende motorvej mellem Billund og Give. Mødet finder sted mandag den 9. marts klokken 16-19 i Give Idræt, Sundhed og Kulturcenter og kan desuden følges online.

Den 9. december 2025 vedtog Folketinget anlægsloven for to strækninger af Midtjyske Motorvej. Den ene strækning kommer til at gå mellem Billund og Give, og med den politiske beslutning på plads, er Vejdirektoratet nu i gang med at planlægge anlæg af motorvejen.

Derfor inviterer Vejdirektoratet til informationsmøde for at give en status på projektet, gennemgå den videre proces og fortælle, hvad naboer, trafikanter og erhvervsdrivende kan forvente i den kommende tid.

Der vil være mulighed for dialog med Vejdirektoratets medarbejdere og for at stille spørgsmål til projektet.

”Med den nye Midtjyske Motorvej mellem Billund og Give tager vi et stort skridt mod en mere sikker og effektiv vejforbindelse i området. Motorvejen vil forbedre fremkommeligheden, aflaste de eksisterende veje og understøtte vækst og udvikling i lokalområdet. Vi ser frem til at give et overblik over projektet og svare på de spørgsmål, der naturligt opstår, når vi bevæger os fra planlægning mod anlæg,” siger projektchef i Vejdirektoratet, Mette Menne Vikjær.

Lokalnyt

Kommentarer

Indsendt af Svend Kloppenb… (ikke efterprøvet) den man, 9 mar 2026 - 14:32

hvad med fartbegrænsning på 100 km/t?
Ved at sænke hastigheden fra 130 km/t til 100 km/t, typisk mindskes vejstøjen med cirka 2-3 dB(A).
En reduktion på 3 dB(A) svarer til en halvering af den fysiske lydenergi, hvilket opleves som en tydelig, dæmpning af støjen.
Samlet effekt: Hastighedsnedsættelse er en af de hurtigste og billigste metoder til at reducere trafikstøj,
især når det kombineres med f.eks. støjsvag asfalt.

Ved at sænke hastigheden fra 130 km/t til 100 km/t mindskes brændstofforbrug med omkring 20-25%.

Hvis der skal være støjskærme vil det være oplagt at pacere solceller på dem langs vejen. Forsøg på AUH har vist at produktionen kun er 3-5% mindre ved lodret monterede solcelle
Venlig hilsen
Svend Møller

Indsendt af Kenneth Swartz… (ikke efterprøvet) den ons, 18 mar 2026 - 18:09

Til Svend Møller,
Hvilken tid lever du i? Skal vi indføre heste og hestevogne igen? NEJ!
Vores vejnet på motorvejen er egnet til 130kmt og faktisk også meget mere. Jeg går ind for at vi gerne skulle op på 150kmt, nu hvor vi har fået EL-biler som IKKE støjer på samme måde. Det er da til at forstå?

Jeg synes ikke vi skal til at indhegne vores vejkanter med jern og metal fordi du mener det reducere støjen. ÆV men det er ikke pænt eller flot at se på, og kan man ikke nyde naturen fra sin bil, hvor skulle man så gøre det?? JA jeg spørger bare!!!

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Store Bededag
    Store Bededag
  • Flyvergraven
    Flyvergraven
  • Markedsdag i Skarrild
    Markedsdag i Skarrild
  • Sport24
    Sport24
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Ellen Øllgaard
    Ellen Øllgaard
  • Camping
    Camping
  • Brande City
    Brande City
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    30 apr.

    Varme hveder, lys og salmesang

    Arrangør: Anne dolmer og aktivitetsudvalget Brande Menighedsråd
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    02 maj.

    Markedsdag i Skarrild

    Arrangør: Markedsudvalget i Skarrild
    Sted: Skarrild by
    05 maj.

    Den gode politiske samtale - med Brandes 8 byrådsmedlemmer

    Arrangør: Brande City
    Sted: Pakhuset i Brande
    05 maj.

    Kransenedlæggelse på flyvergraven i Skarrild

    Arrangør: Skarrild Menighedsråd, Skarrild Borgerforening, Skarrild/Karstoft Museum og Lokalarkiv, Kulturisten og Hjemmeværnet
    Sted: Kirkegården i Skarrild
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.