Gå til hovedindhold

Vognmænd forstår ikke hvorfor vejen skal være så smal

Jeg har haft kørekort i snart 50 år og har aldrig før haft problemer med at køre ad hovedvej A18 – men nu frygter jeg passagen ved helleanlægget på Vejlevej

Af Villy Guldbrand Jensen

- På mig virker det som om kommunen har stirret sig blind på at de kunne få tilskud hvis de lavede en dobbelt cykelsti, fortæller vognmand Jens Laursen.

- Det er for mig tåbeligt at man laver en dobbelt cykelsti, og dermed tvinger cyklister der f.eks. skal ud på McDonald til at krydse en vej lige foran en rundkørsel til stor fare for dem selv, og når der så samtidig åbenbart ikke er plads nok, har vi nu fået vejbredde helt ned til 6,05 meter.

En lastbil fylder 2 meter og 60 cm. plus sidespejle og to biler kan med nød og næppe og med fare for at få sidespejlene revet af, passere hinanden, fortæller Jens Laursen der sammen med sin kollega vognmand Knud Sørensen demonstrerer hvor tæt to lastbiler kommer på hinanden når de skal passere hinanden syd for helleanlægget på Vejlevej.

Vognmand Jens Laursen og Knud Sørensen fortæller i Brande Bladet i næste uge om deres frustrationer.

Lokalnyt

Kommentarer

Indsendt af Bjarne Siggaard (ikke efterprøvet) den man, 26 feb 2024 - 09:31

Det er simpelthen en ommer. De (n) ansvarlige for projekteringen burde stilles til regnskab og betale af egen lomme for en brugbar løsning, og samtidig fyres på gråt papir!
Hvad er galt: Flaskehalsen ved sidste helleanlæg ud af Vejlevej. Her vil der ske rigtig mange uheld.
Grøfterne i asfaltrabatten langs vejen er allerede ødelagte før brug, p.g.a. den smalle vej. Her vil der også ske ting og sager.
Een dobbeltrettet cykelsti havde været længe nok!
Som minimum bør der laves ubetinget vigepligt for cyklister der skal krydse vejbanerne a la Filskov rundkørselen.
En ændring er simpelthen et must, for husk lige at alle transport køretøjer bliver større og større.
N. B.: Den valgte løsning kunne måske bruges på en blind stillevej med Max. 30 km/t.

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Jagtforening
    Brande Jagtforening
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Foreningen Norden
    Foreningen Norden
  • BrandeRocker
    BrandeRocker
  • Uhre Vandværk
    Uhre Vandværk
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • camping 05
    camping 05
  • Jette
    Jette
  • Ronald Risvig
    Ronald Risvig
  • Udsalg
    Udsalg
  • Blåhøj Energi
    Blåhøj Energi

    Kalender

    29 jan.

    Foreningen Norden foredrag med Villy Dall om Grønland

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Sognegården i Brande
    30 jan.

    Fra træningsdragt til præstekjole - foredrag med Ronald Risvig

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Sognegård
    04 feb.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Jesper Rahbæk Jespersen og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    05 feb.

    Naturen som støtte efter kræft - foredrag med Peter Thybo

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse
    Sted: Ruskjærholm ved Ikast
    07 feb.

    Anders Blichfeldt på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.