Gå til hovedindhold

Om Brande Fjernvarme.?

LÆSERBREV: Nu har vi efterhånden holdt for rødt fjernvarmelys rundt i det meste af Brande by over længere tid.

Der har tilsyneladende været ubegrænset ”grønt lys” til fjernvarmens investeringer heri.

Hvordan ser tilslutningsprocenter ud nu hvor gaspriserne er faldet også her i byen.?

 

Da Henrik Kraglund kom ind i Fjernvarmen i 2009 proklamerede han meget mere åbenhed fra byens fjernvarme.

Dengang i 2009 havde fjernvarmen 1045 tilsluttede.

   

Nu er mine simple spørgsmål:

 

 Hvor mange tilsluttede er der dags dato?

 

Hvor stor en gæld hæfter dette antal forbrugere pr. stk. for dags dato.?

Var det muligt at få lidt åbenhed herom?

 

Jens Høgsberg Kristensen

LÆSERBREV

Kommentarer

Indsendt af Lars Bommersholdt (ikke efterprøvet) den ons, 1 nov 2023 - 23:30

Hej  - hvad med at gå til generalforsamlingen her var der svar på alt det du efterlyser og hvis du var på generalforsamling må du ha sovet så vågn op TAK.

Med venlig hilsen

Lars Bommersholdt

 

 

 

Indsendt af Jens Arne Thomsen (ikke efterprøvet) den tor, 2 nov 2023 - 12:57

Et supplement til Jens Høgsberg Kristensens læserbrev omkring udrulning af fjernvarme i Brande.

Jens skriver at Henrik Kraglund kom ind i Brande Fjernvarme i 2009, da mener jeg at have læst at gæld i alt var 7.5 mil. og der var 1045 tilsluttede, går ud fra at det er målere.

I henhold til regnskab fra 2022 er der 1607 målere tilsluttet, en forøgelse på 562 målere, men i denne periode er gæld i alt steget til 234 208 042 kr. det vil sige at 562 tilsluttede målere har kostet 226 708 042 kr. pr. stk. 403 395 kr.

Hvis man erindrer den nuværende formands slogan de første år i bestyrelsen: DET ER DE FREMTIDIGE KUNDER DER SKAL BETALE DE FREMTIDIGE INVESTERINGER, så tror jeg at de ville blive kede af det, og omvendt er vi gamle kunder 1045, kede af at deltage i den proces der er i gang, og det stopper jo ikke her, man fortsætter ufortrødent, og i løbet af 5 år er varmeprisen næsten fordoblet i Brande Fjernvarme, tidligere var prisen på landsplan i den billige ende, nu er den i den dyre ende. 

Hvem hænger på alle de dårlige og ujævne veje vi har rundt i byen efter opgravningerne.

Hvis man ser på landsplan er interessen for fjernvarme kraftigt dalende og interessen for at beholde gas er stigende, skyldes højere pris på fjernvarme og lavere gas pris. Biogas i Danmark står næsten for 50% af gassen og udvider stadig, samtidig vil Thyra feltet snart produceres gas.

Om kort tid er jeg bange for at vi må indrømme at udrulningen af fjernvarme er alt - alt for dyr, men forbrugerne hænger på den voldsomme stigning på prisen.

Man må spørge, hvad er planerne for Kristiansminde, Hyvildvej vest, og  Nordlundvej, små 400 boliger.? Vi forbrugere har nok en smertegrænse, og man må spørge, er det rettidig omhu vi har gang i??

Til Lars Bommersholdt, selv om man har sovet på generalforsamlingen, ændrer det jo ikke ved den voldsomme prisudvikling og tiltag fra andre forsyninger. 

Med venlig hilsen

Jens Arne Thomsen       

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Cut 31
    Cut 31
  • BGU
    BGU
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Takkeannonce Brian Nielsen
    Takkeannonce Brian Nielsen
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sten Jensen
    Sten Jensen

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.