Gå til hovedindhold

Kommunerne hjemtager brandslukningen

Om 13 måneder er det ikke længere Falck, der skal stå for brandslukningen i Ikast-Brande Kommune.

Beredskabskommisionen for det fælleskommunale selskab Brand & Redning MidtVest har besluttet, at hjemtage driften af brandstationerne i Ringkøbing-Skjern, Herning og Ikast-Brande Kommuner. Det sker efter en udbudsrunde, hvor en beregning viste sig, at være den billigste løsning. Fra. 1. januar 2024 skal brandslukning, miljø- og redningsopgaver på 11 brandstationer derfor varetages af Brand & Redning MidtVest selv.

Hidtil har opgaven været varetaget af Falck som leverandør til det fælleskommunale selskab ejet af Ringkøbing-Skjern, Herning og Ikast-Brande Kommune. De berørte områder omhandler brandstationerne i Hvide Sande, Ringkøbing, Skjern, Tarm, Videbæk, Ørnhøj, Aulum, Feldborg, Ikast, Brande og Nr. Snede.

- Når vi vælger at hjemtage opgaven, er det fordi vi selv kan løse opgaven billigere og med en ligeså god kvalitet og robusthed som det tilbud, der er modtaget, forklarer formand for Beredskabskommissionen, borgmester Ib Lauritsen (V). Han retter samtidig en tak til Falck som mangeårig samarbejdspartner: - Falck har gennem rigtig mange år leveret brandslukningsydelsen i en stor del af vores område og vi har igennem årene haft et godt og konstruktivt samarbejde.

Direktøren for Brand & Redning MidtVest, Kim Bjerg Wemmelund, sender ligeledes en buket verbale roser til den om godt et år forhenværende samarbejdspartner:

- Falck har gennem mange årtier været en seriøs og solid samarbejdspartner, som har leveret tryghed i lokalområdet, men borgerne kan være helt trygge ved, at der også fremadrettet kommer kompetente og dygtige folk til undsætning, hvis uheldet er ude. Vi går nu i samarbejde med stationernes medarbejdere og Falck, i gang med at sikre en stabil og sikker overgang i forbindelse med årsskiftet 2023/2024, således det sker uden at borgerne mærker det.

Hos Falck er branddirektør Dennis Abildgaard Jørgensen ærgerlig over beslutningen:

- Vi er utrolig stolte over vores engagerede brandfolks mangeårige indsats, der har gjort, at borgerne i området har kunne føle sig trygge. Det er nogle fantastisk dygtige medarbejdere, som vi er ærgerlige over, at vi ikke længere skal stå i spidsen for fra 2024. Vores hovedfokus ligger nu på, at der er ro omkring vores deltidsbrandfolk, og at vi sammen sikrer et fortsat godt brandberedskab frem mod overdragelsen.

Alle ansatte i Falck vil blive tilbudt ansættelse i Brand & Redning MidtVest, og antallet af stationer, brandfolk og køretøjer bibeholdes

Politi

Kommentarer

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Centrum
    Centrum
  • Brande Jagtforening
    Brande Jagtforening
  • Takkeannonce Karl Kristensen
    Takkeannonce Karl Kristensen
  • BrandeRocker
    BrandeRocker
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Uhre Vandværk
    Uhre Vandværk
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Brande
    Brande

    Kalender

    17 feb.

    Ordinær generalforsamling Uhre Vandvæk

    Arrangør: Uhre Vandværk
    Sted: Pakhuset ved Uhre Gl. Købmandsgård
    19 feb.

    Bustur til Møltrup Optagelseshjem

    Arrangør: Foreningen Norden i Brande
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    19 feb.

    På sporet af de danske ulve - foredrag med Simon Bomholt

    Arrangør: Højskoleforeningen
    Sted: Sognegården i Brande
    20 feb.

    Brande Jagtforening indkalder til generalforsamling

    Arrangør: Brande Jagtforening
    Sted: Klubbens lokaler Risbjergvej 60
    20 feb.

    Ohrenfeindt på Hotel Dalgas

    Arrangør: Brande Rocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.