Skip to main content

Burger King følger trop

Whopper

BigMac og cheeseburgere på det ene hjørne, Whoppere på det andet. Det bliver virkeligheden i Brande indenfor en overskuelig fremtid.

Som Brande Bladet kunne fortælle for et par uger siden, får Brande inden årets udgang en McDonalds-restaurant. Ved den lejlighed oplyste salgs- og projektchef Michael W. Laursen fra Stender Innovation, der er projektmager for hele området, som indtil for nylig var ejet af Jan Lorenzen og BMC Leasing, at endnu en fastfoodkæde havde lagt billet ind på en grund i området.

Nu kan Brande Bladet løfte sløret for, at det er McDonalds' største konkurrent Burger King, der har besluttet sig for at placere en burgerrestaurant i området, som afgrænses af Sjællandsvej, Thyregodvej og Midtjyske Motorvej.

Hos Burger King ønsker man imidlertid ikke på nuværende tidspunkt at be- eller afkræfte oplysningen, men burgerkædens moderselskab, King Food Danmark A/S, har for kort tid siden etableret et datterselskab med navnet BK Ejendom Brande ApS. Selskabets formål er ifølge Selskabsregisteret at "opføre, eje og udleje fast ejendom", og King Food Danmark har andre tilsvarende datterselskaber, der ejer og driver ejendomme, som huser andre Burger King-restauranter rundt omkring i landet.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camping 34
    Camping 34
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Rahbek
    Rahbek
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    27 Aug.

    Kirkefrisen laves

    Arrangør: Rune Lyager og Arne Holst-Larsen
    Sted: Anlægget Brande hele dagen
    28 Aug.

    Sensommertur med Foreningen Norden

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang N. I. Møllers Plads
    28 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. augsut i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Fredagscafé

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.