Gå til hovedindhold

BTX på vej mod nye ejere

Tøjkoncernen BTX (det tidligere Brandtex) er endnu engang ved at blive solgt. Det fremgår af virksomhedens årsregnskab for 2018, der netop er blevet indleveret med flere ugers forsinkelse.

I revisorernes bemærkninger til regnskabet tages der forbehold for virksomhedens fortsatte drift. I noterne til regnskabet anføres det, at BTX aktuelt er i den afsluttende fase af et salg, og at forventningen er, at en ny ejer vil sikre tilstrækkelige kreditfaciliteter, så virksomheden kan fortsætte driften udover de kommende 12 måneder. "Ved regnskabsaflæggelsen er forhandlingerne endnu ikke afsluttet, men det er ledelsens forventning, at de vil falde positivt ud", fremgår det af årsregnskabet.

Det daværende Brandtex blev i 2005 overtaget af kapitalfonden EQT, som senere solgte den videre til den amerikansk-kontrollerede kapitalfond Sun Capital Partners, der er registreret på Cayman Islands, der er kendt som skattely. BTX er ejet af Holdingselskabet af 24/2 2006 ApS, som igen er ejet af Watermill ApS, som er ejet af BTX Holding S.a.r.l. i Luxembourg.

Navnet Watermill ApS kan iøvrigt henføres til Brandtex' historiske rødder; virksomheden blev startet ved den daværende vandmølle på det nuværende Mølletorv, hvor Kvickly i dag har parkeringsplads.

Det forestående ejerskifte er ikke den eneste ændring i den hæderkronede tøjkoncern, der da den var på sit højeste omsatte for mere end 3 mia. kr. årligt: Med udgangen af maj fratrådte virksomhedens CFO (økonomidirektør) siden oktober 2017, Mikael Rubenius. Han er blevet erstattet af Tim Lund Larsen, der også har erstattet sin forgænger i virksomhedens bestyrelse.

Årsregnskabet for 2018 udviser i øvrigt et underskud før skat på knap 11 mio. kr.mod et plus på knap 2 mio. i 2017. Resultatforringelsen skyldes primært et fald i omsætningen på godt 7 % fra 418 mio. kr. til 387 mio. kr. 

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Brande Hallerne
    Brande Hallerne
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Agroland
    Agroland
  • Brande Dagligstue
    Brande Dagligstue
  • camp38
    camp38
  • Kræftens bekæmpelse
    Kræftens bekæmpelse

    Kalender

    17 sep.

    Grønland i 1000 år - foredrag ved seniorforsker Bent Nielsen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke
    01 okt.

    SIM starter indendørs aktiviteter

    Arrangør: SIM Brande
    Sted: Brande Hallerne
    01 okt.

    Steen Madsen, Pårup Kro fortæller om livet som krovært

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.