Brande HK indtog Gråsten
Fredag den 27/3-26 drog 8 ungdomshold og deres trænere fra Brande HK til Gråsten, hvor weekenden stod på håndbold stævne.
Der var godt gang i hyggen helt fra start, og efter indkvarteringen, var der flere spillere, der deltog i en fællesdans.
Lørdag skulle nogle hold allerede ud af soveposen/dynen kl. 6, så man kunne nå at gøre sig klar, spise morgenmad og tage bussen ud til hallen.
Alle hold fik spillet godt håndbold og hygget mellem kampene.
I løbet af lørdag aften kom de 8 hold tilbage til indkvarteringsstedet. Der blev spist aftensmad og gjort klar til lørdags disko og aften hygge. Flere spillere fik også snakket med spillere fra andre klubber.
Søndag var der igen hold, der skulle op kl. 6, for at nå det hele. Man skulle også have pakket alle sine ting sammen, da indkvarteringen skulle være helt ryddet kl 10.
Alle hold skulle igen spille kampe. Nu var man nået til kvartfinaler, semifinaler og placeringskampe.
U9 piger blev nr. 4 i B
U11 piger 1 måtte se sig slået i finalen og blev dermed nr. 2 i A
U11 piger 2 blev nr. 4 i B
U15 piger blev nr. 4 i A
U11 drenge blev nr. 4 i A. De vandt kvartfinalen efter en spændende kamp med 2 x forlænget spilletid
U13 drenge B blev nr. 4 i A
U13 drenge C blev nr. 4 i A
U15 drenge vandt det hele og blev nr. 1.
Flere forældre og søskende har haft taget turen til det sønderjyske, så der har været større heppekor i de forskellige haller. Tusind tak for den imponerende opbakning.
Efter de sidste kampe blev bussen pakket og med en flok trætte børn og voksne, ankom man til Brande kl.18.20, hvor forældre stod klar med krammere og flag.
Det har været en fantastisk tur, hvor mange gode minder er blevet skabt.
U9 pigerne fra Brande
