Gå til hovedindhold

Brande fortjener et folkebibliotek i hjertet af byen!

Fælleslisten

LÆSERBREV: Med Gennembruddet har vi en historisk mulighed: at bringe folkebiblioteket til midtbyen – dér hvor borgerne er, og hvor et moderne kulturhus kan blive hele Brandes fælles stue

Sammenlægningen af folke- og skolebiblioteket i Artium var en god idé på papiret, men har ikke virket efter hensigten. Mange borgere – både ældre og børnefamilier – fravælger biblioteket, fordi de savner ro, nærhed og tilgængelige mødefaciliteter. Tidligere kunne folkebiblioteket selv råde over egne lokaler til arrangementer og fællesskaber. I dag er disse optaget af skolens aktiviteter, og det begrænser bibliotekets muligheder for at være et levende mødested for hele byen. Det arbejder ildsjæle på netop nu

Nu skal vi løfte blikket.

Sammenbygningen mellem Hallen og Artium bliver til virkelighed, båret af stærke lokale kræfter og betydelige donationer. Artium får mere plads til dannelse læring og kreative aktiviteter, og skolen får det albuerum, den har brug for. Det giver os samtidig mulighed for at nytænke folkebibliotekets placering – og flytte det til centrum.

Brande er kunst og kultur

Brande bærer et stærkt DNA: kunst, håndværk og kulturelt engagement. Et folkebibliotek i midtbyen kan ikke blot være et bibliotek — det kan være katalysator for hele byens kreative liv. Når kulturinstitutioner ligger centralt, skaber de naturlige møder mellem publikum, kunstnere og erhvervsliv. Det er i det krydsfelt, at nye idéer, samarbejder og kunder opstår.

Sådan styrker biblioteket butikkerne:

Ved at skabe flere besøg i midtbyen forlænges folks ophold — flere stopper op, kigger i butikkerne og bruger caféer og serviceerhverv.

Kulturelle aktiviteter øger fodtrafikken på tidspunkter, hvor butikker ellers har færre kunder, og gør byens liv mere varieret hele ugen.

Samspillet mellem events og butikker giver nye kommercielle muligheder: pop-up-salg i forbindelse med kulturarrangementer, fælles markedsføring og henvisninger mellem aktører.

Når byen fremstår som et kreativt og autentisk sted, tiltrækker det gæster udefra — og det gavner både specialbutikker og lokale servicevirksomheder.

Kunst og butikker kan indgå konkrete samarbejder: udstillinger i butiksvinduer, fælles events og tværgående kampagner, som både løfter byens profil og øger omsætningen.

Når biblioteket bliver et levende mødested i midtbyen, forstærkes Brandes særlige identitet. Kunst og kultur får et naturligt samspil med handelslivet — og sammen skaber de en by, folk vælger at besøge, bruge tid i og komme tilbage til.

I Fælleslisten er vi ikke i tvivl – folkebiblioteket skal op i midtbyen og blive en del af Gennembruddet.

Vi håber, at det nye byråd vil samle sig om projektet og lytte til de ildsjæle, som allerede har båret det hertil.

Fælleslisten
Rune og Lotte

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Meny Sdr. Omme
    Meny Sdr. Omme
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Jette
    Jette
  • Udsalg
    Udsalg
  • Uge 3
    Uge 3

    Kalender

    23 jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    27 jan.

    Baby salmesang i Brande Kirke

    Arrangør: Helle Søgaard
    Sted: Brande Kirke
    30 jan.

    Fra træningsdragt til præstekjole - foredrag med Ronald Risvig

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Sognegård
    05 feb.

    Naturen som støtte efetr kræft - foredrag med Peter Thybo

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse
    Sted: Ruskjærholm ved Ikast
    07 feb.

    Anders Blichfeldt på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.