Gå til hovedindhold

Brande får 4,5 meter højt kunstværk

De glade givere er Anna og Aage Petersens fond, stifterne af Brandtex, der i flere årtier var et flagskib indenfor tekstilindustrien

Af Villy Guldbrand Jensen

Max Schaumann fra bestyrelsen i fonden kunne tirsdag eftermiddag løfte sløret for det store kunstværk der bliver opstillet vest for Brande å med Artium og Brande Hallerne som baggrund.

Og at placeringen bliver netop der er ingen tilfældighed.

- Jeg har ofte løbet turen på stien langs Brande å, og det har følt helt naturligt og rigtigt at skulpturen bliver opsat netop der, tæt ved broen over Brande å og med skolen og hallen som tætte naboer, for det er her der er liv og mange mennesker der hele tiden krydser åen for at komme op i byen eller ned på biblioteket, fortæller Max Schaumann.

Ærmet Brande

Jens Chr. Jensen har skabt ideen til et kunstværk med en højde på 4,5 meter og diameter på 3,5 meter. Totalvægten bliver på 35 tons.

- Min ide er et kunstværk hvor folk kan gå ind i værket. I midten placeres en stor sten som er omkranset af 4 siddepladser. Selve værket bliver skabt af Brohus granit. Ca. 110 til 120 granitstykker med en vægt på 305 kilo pr. stk.

Stenene placeres som byggesten med en åben indgang, som symboliserer en lynlås. Det hele placeres på et stort fundament og i bunden af værket placeres lyskilder, så værket er oplyst indvendig når det er mørkt udenfor.

I dagtimerne kommer lyset modsat - fra solen udenfor skulpturen.

Indgangspartiet kommer til at vende ned mod broen der går over Brande å.

Læs meget mere i Brande Bladet på tirsdag.

 

Anna og Aage Petersens fond:

I fonden sidder tidligere økonomidirektør på Brandtex, Max Schaumann, advokat Jens Holm Bangsgaard, svigersøn til Anne og Aage Petersen, Carsten Søholm og parrets barnebarn Michael Starup Petersen Skovgaard.

Fonden ejer bl.a. golfbanen i Brande.

 

Kunstner Jens Chr. Jensen og Max Schaumann fra Anna og Aage Petersens fond præsenterer her modellerne af den nye skulptur der bliver placeret på plænen vest for Brande Å med skolen Artium i baggrunden.

 

 

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Højskole
    Brande Højskole
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Affaldsindsamling
    Affaldsindsamling
  • Muren
    Muren
  • Uge 16
    Uge 16
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • Markedsdag i Skarrild
    Markedsdag i Skarrild
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • BGU
    BGU

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 apr.

    Generalforsamling Brande Højskole

    Arrangør: Brande Højskole
    Sted: Foredragssalen Brande Højskole
    18 apr.

    Affaldsindsamling i Brande

    Arrangør: Brande City i samarbejde med DN og Ikast-Brande kommune
    Sted: Mødested er pakhuset, Stationsvej i Brande.
    21 apr.

    Generalforsamling i Gavlforeningen Muren

    Arrangør: Gavlforeningen MUREN
    Sted: Smagshuset, Ågade, Brande
    22 apr.

    Sogneaften med Daniel Rye i Filskov Kirke

    Arrangør: Blåhøj og Filskov kirker
    Sted: Filskov Kirke
    22 apr.

    Spil sammen aften i Uhre Kirke

    Arrangør: Uhre Menighedsråd og sognepræst Anne Dolmer
    Sted: Uhre Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.