Gå til hovedindhold

BioMar opjusterer resultatforventningerne marginalt

I forbindelse med halvårsregnskabet nedjusterede fiskefoderproducenten BioMar Group forventningerne til årets overskud, men nu opjusteres forventningerne igen en smule.

I august blev forventningerne til overskuddet før skat (EBITDA) skruet ned fra intervallet 720 – 770 mio. til et sted imellem 665 og 705 mio., men med mindre end to måneder tilbage af kalender- og regnskabsåret hedder det forventede EBITDA for 2018 nu 690 – 715 mio. I 2017 udgjorde BioMar Groups EBITDA 712 mio.

Årets første tre kvartaler har resulteret i en omsætningsfremgang på 2,6 % til godt 7,5 mia. kroner, og dermed er der stadig udsigt til, at BioMar Groups årsomsætning for første gang nogensinde passerer 10 mia.

Omsætningsfremgangen er især båret af tilkøbet af rejefoderfabrikken Alimentsa i Ecuador. Til gengæld har der været en tilbagegang i den afsatte mængde af laksefoder på 4 procent, som kan henføres til hård konkurrence på det norske marked, hvorimod afsætningen i Chile og Skotland er steget.

Tilsvarende har den varme sommer påvirket salget i Nordeuropa negativt, hvilket ikke helt er blevet opvejet af fremgang i Sydeuropa.

I kvartalsmeddelelsen oplyser BioMar desuden dels, at der skal investeres 10 mio. kroner i en udvidelse af produktionskapaciteten i Ecuador med cirka 25.000 tons rejefoder årligt, dels at man er gået i gang med et projekt, der skal øge produktionskapaciteten på fabrikken i Brande til 150.000 tons foder årligt. Det begrundes med en stadigt stigende efterspørgsel fra de europæiske markeder, især efter de typer specialfoder, der fremstilles på fabrikken her.

Det gennemsnitlige antal ansatte i BioMar Group, som er det største datterselskab i det børsnoterede selskab Schouw & Co. A/S, udgjorde i 3. kvartal 1.178, 185 flere end året før.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Pippi Langstrømpe
    Pippi Langstrømpe
  • Foreningen Norden
    Foreningen Norden
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • Fælleslisten
    Fælleslisten
  • Brande City
    Brande City
  • Kroket
    Kroket
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Camping
    Camping
  • Malerfirmaet Peter O.
    Malerfirmaet Peter O.
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Birkebæk
    Birkebæk
  • BGU
    BGU
  • Brande IF
    Brande IF

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne
    21 mar.

    Teaterspirerne opfører Pipi Langstrømpe

    Arrangør: Teater Kompagniet Brande
    Sted: Urban Street Zone, Mylius Erichsensvej 93, Brande
    23 mar.

    Krocket i SIM - åbent hus

    Arrangør: SIM
    Sted: Brande Stadion, Ågade 16 i Brande
    23 mar.

    Generalforsamling i BGU

    Arrangør: Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne - kælderen
    25 mar.

    Nordisk gæstebud og generalforsamling i Foreningen Norden

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Sognegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.