Skip to main content

BioMar investerer stort i Norge

Fiskefodervirksomheden BioMar har besluttet sig for en investering i størrelsesordenen 400 millioner danske kroner i en ny produktionslinje, der skal udvide virksomhedens kapacitet med 30% i Norge. Herved befæster BioMar sin fremtrædende position i verdens mest avancerede opdrætsland.
BioMar, der er ejet af det danske industrikonglomerat Schouw & Co., har nu besluttet sig for en kapacitetsudvidelse på 140.000 tons fiskefoder om året i Norge.
Virksomheden, der er verdens 3. største inden for produktion af foder til laks og årligt omsætter for knap 9 mia. kroner, har i dag en produktionskapacitet i Norge på ca. 430.000 ton.
- Kapacitetsudvidelsen er et stort strategisk skridt, som skal konsolidere vores position i Norge. Det norske marked er det mest avancerede i verden, og det er ekstremt vigtigt for os at have en stærk position her. Det samlede norske marked er i dag på 1,7 millioner tons, og vores nye kapacitet svarer således til godt 8% af det samlede forbrug. Det skal sammenholdes med en såvel historisk som forventet attraktiv markedsvækst, der i år forventes at være 6%, svarende til ca. 100.000 ton. Derfor er der løbende behov for kapacitetsudvidelser, forklarer koncernchef Torben Svejgård fra BioMar.
Den nye produktionslinje forventes at stå klar i løbet af 2016, og investeringen bliver den største kapacitetsudvidelse i Schouw & Co.'s historie:
- BioMar er i dag blandt verdens største spillere inden for fiskefoder og har udviklet sig meget positivt de seneste år. Det samlede marked for akvakultur udgør på globalt plan ca. 350 mia. kroner og er vokset gennemsnitligt med 5-7% om året. Selvom det store norske marked blot udgør en beskeden del af det globale marked, er det verdens mest avancerede og et afgørende marked for os.
- Vi har besluttet os for at tage del i væksten i Norge, og derfor er investeringen et naturligt næste skridt for os, pointerer adm. direktør Jens Bjerg Sørensen.
Kapacitetsudvidelsen svarer til en øget omsætning på mellem 1 og 1,5 mia. kroner. Forventningerne til omsætningen og resultatet i 2014 påvirkes ikke af beslutningen.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camping 25
    Camping 25
  • Camping 25
    Camping 25
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Lejlighed
    Lejlighed
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet

    Kalender

    21 Jun.

    Veterantræf Søby Brunkulsmuseum

    Arrangør: Søby Brunkulsmuseum
    Sted: Søby Brunkulsmuseum, Brunkulsvej 29, Herning
    22 Jun.

    Vandretur i Søby

    Arrangør: Søby Brunkulsmuseum
    Sted: Søby Brunkulsmuseum, Brunkulsvej 29, Herning
    23 Jun.

    Sankt Hans fest i Blåhøj

    Arrangør: Blåhøj Beboerforening
    Sted: Blåhøj Fællespark
    23 Jun.

    Sankt Hans aften i Drantum. Taler Rune Lyager

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    25 Jun.

    Anden ekstraordinære generalforsamling i Nørre Snede Antenneforening

    Arrangør: Nørre Snede Antenneforening
    Sted: Nørre Snede Hallen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.