Skip to main content

BioMar har indstillet al samhandel med Rusland

Carlos Dias

Efter invasionen af Ukraine lukker BioMar Group ned for alle handelsaktiviteter med Rusland på ubestemt tid. Beslutningen omfatter såvel salg af færdige produkter som indkøb af råvarer.

Beslutningen gælder for alle BioMar-enheder over hele verden. Forbuddet er et stort skridt for virksomheden, da udskiftning af råvareleverandører og det mistede salg vil få betydelig indvirkning på resultatet.

- Det har ikke været en nem beslutning, men som virksomhed drevet af vores formål og værdier skal vi tage stilling. Vi mener, at det er vores ansvar at påvirke miljøet og menneskerettighederne i hele verden positivt. Derfor vil vi ikke samarbejde med Rusland, mens de krænker Ukraines suverænitet og forårsager en humanitær krise, forklarer BioMar Group øverste chef, Carlos Diaz (bill.).

Handelsforbuddet er godkendt af bestyrelsen, og processen med at stoppe alle aktiviteter i Rusland blev igangsat i lørdags. Forpligtelser og varer i transit vil blive vurderet fra sag til sag.

- Desværre vil vores beslutning have en betydelig indvirkning på vores kunder i Rusland, og det kan påvirke vores forretninger fremadrettet, men vi var nødt til at trække en streg i sandet. Vi holder ikke det russiske folk ansvarligt, og vi vil gøre, hvad vi kan for at finde løsninger for vores kunder og medarbejdere. På trods af, at det rammer dem, mener vi, det er det rigtige at gøre, konkluderer Carlos Diaz.

Alle BioMar-medarbejdere i Rusland og Ukraine bevarer deres ansættelse og understøttes økonomisk af BioMar-organisationen, selvom forretningsaktiviteterne indstilles.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Brande Camping annonce i Brande Bladet
    Brande Camping annonce i Brande Bladet

    Kalender

    21 Jun.

    Veterantræf Søby Brunkulsmuseum

    Arrangør: Søby Brunkulsmuseum
    Sted: Søby Brunkulsmuseum, Brunkulsvej 29, Herning
    22 Jun.

    Vandretur i Søby

    Arrangør: Søby Brunkulsmuseum
    Sted: Søby Brunkulsmuseum, Brunkulsvej 29, Herning
    23 Jun.

    Sankt Hans fest i Blåhøj

    Arrangør: Blåhøj Beboerforening
    Sted: Blåhøj Fællespark
    23 Jun.

    Sankt Hans aften i Drantum. Taler Rune Lyager

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    25 Jun.

    Anden ekstraordinære generalforsamling i Nørre Snede Antenneforening

    Arrangør: Nørre Snede Antenneforening
    Sted: Nørre Snede Hallen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.