Skip to main content

Bestseller stopper brugen af angora

Bestseller har besluttet at stoppe med at sælge angora fra 2016, og modekoncernen strammer dermed deres dyrevelfærdspolitik.

- På trods af, at vi ikke har fundet bevis for, at der foregår plukning af levende kaniner ved vores angora-leverandører, kan vi ikke sikre at dyrevelfærden altid er på et acceptabelt niveau på angorafarmene, som hovedsageligt ligger i Kina.

- Vi mener, at det er det rigtige tidspunkt for os at træffe denne beslutning. Dyrevelfærd er vigtig for Bestseller, og vi kan under ingen omstændigheder acceptere, at dyr bliver mishandlet i forbindelse med fremstilling af vores produkter. En del af vores dyrevelfærds-politik er bl.a., at vi ikke bruger ægte pels af nogen art i vores produkter eller uld fra får, der har været udsat for "mulesing" (en kontroversiel måde at fjerne hud omkring fårets baller for at undgå mider, red.), siger Bestsellers CSR-ansvarlige, Katrine Milman

De fleste af Bestsellers mærker er allerede stoppet med at anvende angora i deres produkter, og resten vil have udfaset det ud ved udgangen af ​​2015.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Menu
    Menu
  • Sommerfest
    Sommerfest
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 25
    Camping 25
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.