Skip to main content

Bestseller-plus tæt på 3 mia.

Modekoncernen Bestseller med hovedsæde i Brande har netop aflagt et årsregnskab med et historisk stort overskud. Før skat tjente Bestseller i regnskabsåret 2017/18 2,9 mia. kr., en stigning på ca. 15 % i forhold til året før, på trods af at omsætningen "kun" er vokset med 3,3 % til 24,2 mia. kr.

- Vi er glade for årets resultat, og vi er stolte af den indsats, vores medarbejdere har ydet, udtaler Bestseller-ejer og direktør Anders Holch Povlsen i sin kommentar til regnskabet. Han fortsætter:

- Vores pigebrands har båret fremgangen i omsætningen, mens den primære årsag til den positive bundlinje er vores herreside, som har bidraget til en god udvikling af bruttoavancen. Resultaterne på børnesiden har generelt været skuffende, men vi har fokus på området og forventer anderledes positive takter i indeværende regnskabsår.

Fortsat fokus på vækst

- Vi har arbejdet fokuseret i årets løb med at skabe vækst, og vores målsætninger har ikke ændret sig. Vi må og skal finde en vej til at vækste mere, end vi gør i dag, udtaler Anders Holch Povlsen videre. Han lægger op til at åbne yderligere 250 nye fysiske butikker i løbet af 2018/19, og derudover skal Bestseller være skarpere på koncernens egen del af online-forretningen.

- Samtidig skal vi have sat yderligere gang i digitaliseringen af vores forretning og fortsætte med at investere på forkant. Hvis ikke vi er med fremme, kan vi ende med at gøre livet vanskeligere for os selv, understreger Bestseller-direktøren, der også forventer at se en vis positiv effekt af afviklingen af modekoncernens forretning i Mellemøsten, som i en periode har været tabsgivende.

I starten af december lancerer Bestseller sin nye bæredygtighedsstrategi, som har fokus på at styrke og fremtidssikre virksomheden, og virksomheden opgør selv sit samlede samfundsøkonomiske bidrag (summen af direkte og indirekte skatter genereret af Bestseller i de lande og regioner, hvor virksomheden driver forretning) til 5,3 mia. kr. Heri indgår moms, medarbejderbetalte skatter, selskabsskatter, told og afgifter. Heraf udgør Bestsellers samfundsøkonomiske bidrag i Danmark 1,3 mia.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camping 25
    Camping 25
  • Camping 25
    Camping 25
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Lejlighed
    Lejlighed

    Kalender

    21 Jun.

    Veterantræf Søby Brunkulsmuseum

    Arrangør: Søby Brunkulsmuseum
    Sted: Søby Brunkulsmuseum, Brunkulsvej 29, Herning
    22 Jun.

    Vandretur i Søby

    Arrangør: Søby Brunkulsmuseum
    Sted: Søby Brunkulsmuseum, Brunkulsvej 29, Herning
    23 Jun.

    Sankt Hans fest i Blåhøj

    Arrangør: Blåhøj Beboerforening
    Sted: Blåhøj Fællespark
    23 Jun.

    Sankt Hans aften i Drantum. Taler Rune Lyager

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    25 Jun.

    Anden ekstraordinære generalforsamling i Nørre Snede Antenneforening

    Arrangør: Nørre Snede Antenneforening
    Sted: Nørre Snede Hallen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.