Gå til hovedindhold

Bestseller med rekordoverskud

Anders Holch Povlsen

Med et samlet resultat før skat på 4,6 mia. kr. sikrer Bestseller sig det bedste resultat i virksomhedens historie. Dermed har modegiganten med hovedsæde i Brande klaret sig solidt gennem pandemien, som ellers udfordrede virksomheden og mere end halverede resultatet året før. 

Bestsellers omsætning steg i perioden august 2020 til juli 2021 med 9 %, og sammen med et resultat før skat på 4,6 mia. kr. er regnskabsåret det bedste i virksomhedens historie.

Administrerende direktør og ejer, Anders Holch Povlsen, siger om resultatet:

– Det er et resultat, vi kan være tilfredse med. Det er også et resultat, der er bedre, end vi havde forventet og havde turde håbe på. Det har været et bemærkelsesværdigt år, som har overrasket mange, inklusiv os selv. Vi er i den grad taknemmelige for, at vi står, hvor vi står nu.

Året før faldt Bestsellers overskud med 72 % som følge af COVID-19 og de globale nedlukninger. Den markante forbedring og det samlede resultatet i det seneste år viser, at Bestseller har formået at komme tilbage på det vækstspor, virksomheden også var på inden COVID-19.

– Vi kan se, at vi har evnet at omstille os til de udfordringer, vi har mødt, og vi har formået at eksekvere på de rigtige beslutninger, vi har truffet undervejs. Jeg er imponeret over mine kollegers indsats og den måde, som alle har sat vores værdier i spil. Og at vi har leveret gennem et ekstraordinært år, hvor vi har været både dygtige, rettidige og ydmyge, men også har haft en snert af held, vi heller ikke ønsker at underkende, uddyber Anders Holch Povlsen.

I de seneste år har Bestseller investeret i en række strategiske tiltag, der har været drevet af den hastige online-udvikling. Gennem pandemien har virksomheden intensiveret dette indsatsområde og har bl.a. udviklet nye salgskanaler gennem virtuelle showrooms og social commerce, ligesom flere andre digitale løsninger er indarbejdet og igangsat. Denne udvikling vil Bestseller accelerere yderligere.  

– Vi har forsøgt at være den bedste kunde hos vores leverandører og den bedste leverandør til vores kunder, hvilket er og skal være et afgørende kernefokus for os. Med vores investeringer har vi formået at komme endnu tættere på vores kunder og samarbejdspartnere, og det fokus kommer vi til at fastholde og fortsat udvikle, fortæller Anders Holch Povlsen.

Det historiske overskud kommer også virksomhedens ansatte til gode: Alle medarbejdere får udbetalt en ekstra månedsløn i forbindelse med lønudbetalingen for november, en samlet udskrivning på ca. 300 mio. kroner.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Brande
    Brande
  • Meny
    Meny
  • Agroland
    Agroland
  • Meny Sdr. Omme
    Meny Sdr. Omme
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • BGU
    BGU
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Drantum
    Drantum
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk

    Kalender

    26 feb.

    Ekstraordinært generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    26 feb.

    Koncert med OPHAV i Brande Kirke

    Arrangør: Brande Menighedsråd
    Sted: Brande Kirke
    02 mar.

    Foredrag "Håndarbejde som sundhedsfremme!"

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Brande IF`s Klubhus Ågade 2 Brande
    04 mar.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Eunjin Ko Dey og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    05 mar.

    Generalforsamling Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.