Skip to main content

Bankbestyrelse afviser købstilbud

Bestyrelsen for Vestjysk Bank anbefaler sine aktionærerne ikke at acceptere det købstilbud, som Arbejdernes Landsbank fremsatte 31. maj. Anbefalingen bygger på en samlet vurdering, herunder en såkaldt "fairness opinion" fra Vestjysk Banks finansielle rådgivere.

Den 31. maj fremsatte Arbejdernes Landsbank et købstilbud til aktionærerne i Vestjysk Bank. Tilbuddet kom i forlængelse af, at Arbejdernes Landsbank den 24. marts købte Vestjysk Bank-aktier af hhv. Nykredit og AP Pension. De transaktioner bragte Arbejdernes Landsbank ejerandel i Vestjysk Bank op på 60,7 %. På den baggrund har Arbejdernes Landsbank, som reglerne foreskriver, fremsat købstilbud til de resterende aktionærer i Vestjysk Bank.

Dette tilbud har bestyrelsen i Vestjysk Bank sammen med bankens finansielle rådgivere nu vurderet grundigt, og i dag offentliggøres anbefalingen til aktionærerne. En sådan anbefaling bygger altid på en række forskellige forhold, herunder trends for sektoren generelt, potentiale for effektiviseringer og vurderinger af, hvordan værdien af banken vil udvikle sig. Alt det har indgået i bestyrelsens overvejelser.

Bestyrelsesformand i Vestjysk Bank, Kim Duus, udtaler i den forbindelse:

- Vores ansvar som bestyrelse er at give aktionærerne vores bedste anbefaling. Bestyrelsen mener, at tilbudskursen ikke repræsenterer den fulde værdi af aktien. Derfor anbefaler vi aktionærerne ikke at acceptere købstilbuddet. Vores anbefaling bygger bl.a. på, hvordan vores finansielle rådgivere har vurderet banken og ikke mindst potentialet.

Arbejdernes Landsbank afgav et tilbud til aktionærerne på DKK 3,45 pr. aktie.

Den rigtige strategi

Vestjysk Bank fusionerede i starten af året med Den Jyske Sparekasse – en fusionsproces, der stadig er i fuld gang, og hvor synergierne er godt i gang med at blive realiseret. Fusionen har gjort Vestjysk Bank til Danmarks 8.-største pengeinstitut.

Hos bestyrelsen i Vestjysk Bank ser man Arbejdernes Landsbanks beslutning om at købe yderligere aktier som et rygstød til den nuværende strategi:

- Vi ser Arbejdernes Landsbanks beslutning om at blive majoritetsejer som en bekræftelse af, at fusionen med Den Jyske Sparekasse var rigtig, og at den plan, der er lagt for Vestjysk Bank om at være en lokal forankret bank, der er endnu mere effektiv og lønsom, er den rigtige, siger Kim Duus, der også noterer, at Arbejdernes Landsbank ved flere lejligheder har understreget, at Vestjysk Bank fortsat skal agere selvstændigt og i eget navn:

- Arbejdernes Landsbank har ved flere lejligheder understreget, at de ønsker, at Vestjysk Bank skal fortsætte sin nuværende strategi med en stærk lokal forankring i Midt- og Vestjylland. Arbejdernes Landsbank ønsker derudover, at Vestjysk Bank fortsætter under eget brand og med selvstændigt filialnetværk, slutter Kim Duus.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Rahbek
    Rahbek
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 34
    Camping 34

    Kalender

    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.