Gå til hovedindhold

Amatørorkester indtog Tyskland

Over 1000 mennesker har i løbet af årets første fire måneder overværet de koncerter, der har haft medvirken af Brande Amatør Orkester.

Netop hjemvendt fra Brande Amatør Orkesters første udenlandske koncert i den nordtyske by Tarp er det en tilfreds dirigent og orkesterleder, Jan G. Østergaard, der gør status over orkesterets hidtil travleste halvår. I Tarp blev orkesteret mødt af en fyldt sal med et publikum, som tydeligvis satte pris på koncertens program, der for en stor dels vedkommende var det samme som ved forårskoncerten i RemisenBrande 3 uger tidligere.

Arrangør af koncerten i Tyskland, ”Wien i Tarp”, var den Dansk/Slesvigske Forening, og publikum var både dansk- og tysktalende.

Med på turen var udover orkesterets 29 medlemmer de to sangsolister, Jeanett Hollænder Larsen og Børge Toft, som også sang for på flere af numrene ved forårskoncerten. Ved den lejlighed medvirkede desuden koret Brande Swing Singers, som Jan Østergaard også er leder af, samt tre unge dansepar fra Skive Sportsdanserforening.

- Det blev en fin koncert med noget for både øjne og ører, konstaterer Jan Østergaard, og publikum var tilsyneladende enige: Alle 250 billetter til koncerten var solgt på forhånd.

Nu holder Brande Amatør Orkester en velfortjent sommerferie, men instrumenterne fattes igen den første torsdag i september, hvor nye musikere er velkommen – de første 3-4 stykker har allerede meldt deres ankomst, oplyser Jan Østergaard, som allerede har de første koncertbookinger til den kommende sæson inde.

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Lions
    Lions
  • Sankt Hans i Drantum
    Sankt Hans i Drantum
  • Markedstips
    Markedstips
  • Hans Bertnsen
    Hans Bertnsen
  • Søby
    Søby
  • Street Art
    Street Art
  • camp25
    camp25
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Kunstfortælling
    Kunstfortælling
  • Street Art
    Street Art
  • Å-ræs
    Å-ræs

    Kalender

    23 jun.

    Sankt Hans aften i Drantum

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    26 jun.

    Street Art i Brande

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande Midtby
    27 jun.

    Street Art i Brande

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande midtby fra lyskryds til lyskryds
    27 jun.

    Street Art i og ved Sognegården

    Arrangør: Indre Mission og Menighedsrådet
    Sted: Sognegården i Brande
    27 jun.

    Kunstfortælling og koncert i Brande Kirke

    Arrangør: Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.