Gå til hovedindhold

AKM-direktør fritstilles

En enig bestyrelse har udpeget Jens Chr. Jørgensen (bill.) til direktør i det nyetablerede AKD (Andels-Kartoffelmelsfabrikken Danmark), der er resultatet af en fusion mellem AKM i Brande og AKS i Toftlund. Samtidig fritstilles AKM’s direktør siden 2019, Jan Andersen.

Jens Chr. Jørgensen er en erfaren direktør med et indgående kendskab til stivelsesbranche. Han har været direktør for den ene af fusionspartnerne (AKS i Toftlund) siden 2011 og har bl.a. stået i spidsen for opførelsen af AKS’ nye fabrik i 2017 og flere solide udvidelser af produktionen.

Bestyrelsesformand Peter C. Petersen forklarer, at bestyrelsen med valget af Jens Chr. Jørgensen har givet den nye virksomhed en driftssikker og engageret direktør.

- Jens Chr. Jørgensen har tydeligt demonstreret, at han kan lede et dynamisk, landmandsejet selskab i vækst. Han har også vist, at han kan skabe opbakning til sine idéer om fortsat udvikling af virksomheden, og at han kan gennemføre planerne, pointerer Peter C. Petersen.

Jan Andersen, der i 2019 afløste Jørgen Bæk som direktør for den dengang nybyggede fabrik i Brande, er efter eget ønske blevet fritstillet fra sin direktørpost, efter fusionen er faldet på plads.

Læs mere i Brande Bladet og Focus Ikast-Brande tirsdag.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Agroland
    Agroland
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • MES
    MES
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • camp 19
    camp 19
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Forum Brande
    Forum Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.