Lokale børn tjente millioner

2,4 millioner kroner! Så mange penge har 450 lokale foreninger, idrætsklubber og skoleklasser samlet set tjent i Børnehjælpsdagens Lillebror Lotteri 2014, der netop er blevet afsluttet med det bedste resultat i 10 år.
Tilsammen har børn på vegne af foreninger og skoleklasser solgt cirka 280.000 lodsedler på landsplan. Det svarer til en stigning på 13% set i forhold til 2013.
Den flotte millionindtægt går direkte ned i de respektive klub- eller klassekasser og er typisk øremærket til stævner, fællesaktiviteter, rejser eller udstyr, som børnene får glæde af.
Som de eneste i hele Ikast-Brande Kommune har 4A på Præstelundskolen solgt lodder, hvilket har sikret dem en indtægt på knap 4.000 kr. til klassekassen.
Overskuddet fra lodsalget går til Børnehjælpsdagens arbejde for de 15.000 anbragte børn og unge, der bor på en døgninstitution eller hos en plejefamilie i Danmark.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Brande Camping
Bannerannonce Rahbek VVS ApS

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul